Video Review: "What is Cheaper, Healthy Food or Fast Food?"

I like it when videos state that healthy food is cheaper than fast food, but let’s actually read the numbers, shall we?

I don’t like this video, however, because it is an unfair comparison. And to be honest, a rather tricky one. I decided to take the foods they listed that they ate and the portions they claimed to have eaten, and plugged them into Cronometer. The results I got were pretty interesting.

For example, and healthy meals added up to less than 1600 Calories, and were deficient in vitamins C, D, E, B1, K, Folate, Calcium, Copper, Iron, and Magnesium:

vitamins 2

 

Simply adding spinach instead of steamed veggies, and orange, half a cup of lentils, and just half a cup of pasta sauce would make most of those deficiencies go away. It is, however, a much healthier meal if done correctly. Still high as hell in Saturated fats, however.

On the other hand, the junk food side ate over 4200 Calories, and was still deficient in many vitamins and minerals, such as Vitamin D, E, Magnesium, and Zinc.

The Junk food side ate almost 3 times as much as the healthy food side. And although the healthy food side is much healthier, lower in saturated fat, transfat, overall Calories, added sugar, etc, it was not much cheaper Calorie for Calorie than the junk food.

At the end of the video, the healthy food intake was 5.59, while the junk food was 23.11. Adjusted for Calories, the junk food eaten for the exact same calories would be 7.70 to eat junkfood for the day, and 5.59 for healthy,

While you can eat foods from the dollar menu, and not buy soda, eating healthy would be very similar to eating junkfood in terms of price. For instance, you can spend 200 dollars to eat lentils, store brand beans, frozen broccoli, bananas, and the like for 2000 calories a day for a whole month if you are thrifty enough. Of you can get over 2000 Calories a day eating a months supply (180) of McChickens, Cheesy Bean and Rice Burritos, or other similar dollar menu items for about the same price of 200 dollars.

Is eating healthy cheaper? It’s about the same price if you are thrifty enough.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s